آیا VPN برای بانکداری آنلاین بی خطر است؟

بانکداری اینترنتی محبوبیت بیشتری پیدا کرده است – به خصوص از زمان ابتلا به بیماری همه گیر COVID-19. اما بانکداری آنلاین چقدر ایمن است؟

امنیت معمولاً بسیار مناسب است. هنوز هم ، هکرها حملات خود را علیه بانکداری آنلاین افزایش می دهند – حداقل طبق گفته های FBI. بنابراین باید اقدامات احتیاطی را انجام دهید. آیا این بدان معناست که شما نیاز به استفاده از VPN دارید؟ آیا VPN برای بانکداری آنلاین بی خطر است؟ ما در این مقاله هر آنچه لازم است بدانید را به شما خواهیم گفت.

آیا برای انجام امور بانکی باید از VPN استفاده کنید؟

اگر می خواهید دقیقاً بدانید چرا ، ما یک دلیل برای شما داریم – رمزگذاری WiFi. در شبکه های عمومی بسیار ضعیف است یا معمولاً وجود ندارد. این برای شما چه معنی دارد؟

مجرمان اینترنتی می توانند از ابزارهای شنود (مانند Wireshark که رایگان است) برای نظارت و تجزیه و تحلیل بسته های داده شما استفاده کنند. اگر آنها به اندازه کافی خوب باشند ، ممکن است بتوانند آنها را رهگیری کرده و به زور از آنها استفاده کنند. پس از انجام این کار ، آنها می توانند داده های حساس شما را بدزدند. مانند:

 • اعتبار ورود
 • شماره های کارت اعتباری
 • جزئیات حساب بانکی

دقیقاً همان چیزی است که یک هکر برای تخلیه حساب های بانکی شما، یا سرقت هویت یا کلاهبرداری در کارت اعتباری به آن نیاز دارد. بنابراین بانکداری از طریق ارتباطات VPN چگونه خواهد بود؟

VPN با رمزگذاری نقطه به نقطه ، ارتباط شما را ایمن می کند. این بدان معناست که فقط برنامه و سرور VPN می تواند ترافیک شما را رمزگشایی کنند.

گرچه ممکن است برای شما معنای زیادی نداشته باشد. بگذارید بگوییم شما از طریق Wi-Fi نا امن وارد حساب بانکداری آنلاین خود با VPN می شوید. اگر یک هکر بخواهد ترافیک شما را رصد کند ، دیگر درخواست ورود شما به سایت را مشاهده نمی کند. در عوض ، آنها فقط حروف و اعداد تصادفی را بجای آدرس سایت بانک می بینند.

بنابراین به هیچ وجه آنها قادر به سرقت اطلاعات حساس شما نیستند. علاوه بر این ، دو دلیل دیگر برای استفاده از VPN برای بانکداری وجود دارد:

1. حملات MITM

MITM مخفف Man-in-the-Middle است. این یک حمله سایبری است که در آن یک هکر خود را بین شما و سایتی قرار می دهد که می خواهید به آن متصل شوید. هدف آن سرقت اطلاعات حساس یا هدایت مجدد اتصالات است.

ما قبلاً به شما نشان دادیم که چگونه استفاده از VPN برای امور بانکی می تواند شما را در برابر استراق سمع محافظت کند ، بنابراین بیایید نگاهی به خطر دوم بیندازیم.

اگر یک هکر بتواند درخواست اتصال شما را ببیند ، آنها می دانند که از چه سایت هایی بازدید می کنید. اگر آنها بدانند که به سایت بانک شما دسترسی دارید ، می توانند ارتباطات شما را به یک سایت جعلی هدایت کنند. اگر اطلاعات ورود به سیستم خود را در این سایت جعلی وارد کنید ، مجرمان اینترنتی می توانند آنها را به سرقت ببرند و حساب شما را خالی کنند.

اما اگر از VPN استفاده کنید ، دیگر آنها نمی دانند چه سایت هایی را مشاهده می کنید. مطمئناً هنوز هم می توانند سعی کنند ارتباطات شما را تغییر مسیر دهند. ولی اگر در تلاش برای اتصال به توییتر به سایت بانکی جعلی وارد شوید ،بسیار مشکوک خواهد بود.

2. شبکه های WiFi جعلی

هکرها بعضی اوقات شبکه های خاص خود را راه اندازی می کنند که از وای فای تقلید می کند. اگر دستگاه شما به آنها متصل شود ، آنها می توانند به راحتی همه ترافیک شما را کنترل و مشاهده کنند.

اگر راهنمای امنیت WiFi عمومی ما را بررسی کنید ، نکات مفیدی پیدا خواهید کرد که به شما کمک می کند شبکه های جعلی را ردیابی کنید. اما بیایید صادق باشیم شما نمی توانید همیشه هوشیار باشید. بنابراین همیشه باید از VPN برای بانکداری آنلاین به عنوان یک اقدام امنیتی استفاده کنید.

چرا؟ زیرا همه اطلاعات شما را رمزگذاری می کند. بنابراین حتی اگر به شبکه های جعلی متصل شوید ، هکرهایی که آنها را اجرا می کنند نمی توانند ترافیک شما را کنترل کنند.

آیا VPN برای بانکداری آنلاین بی خطر است؟

این به VPN مورد استفاده بستگی دارد. 

 • VPN که هیچ گونه گزارش را نگه نمی دارد.
 • VPN که رمزگذاری قدرتمندی را ارائه می دهد (AES-128 یا AES-256).
 • VPN که شما را مجبور به استفاده از پروتکل های ضعیف نمی کند.
 •  VPN که Kill Switch را ارائه می دهد (به طوری که نشت ترافیک هرگز اطلاعات شما را در معرض خطر قرار نمی دهد)

اگر VPN این شرایط را برآورده نکند ، احتمالاً استفاده از آن هنگام انجام بانکداری آنلاین ایمن نیست.

و ناگفته نماند که VPN رایگان هرگز گزینه امنی نیست.به طور خلاصه  یک سرویس رایگان می تواند شما را در معرض بدافزار قرار دهد ، شما را با تبلیغات اسپم کند و داده های شما را ثبت و به فروش برساند. پس حتما باید برای خرید VPN اقدام کنید

آیا برخی از برنامه های بانکی از طریق VPN کار نمی کنند؟

بله ، متاسفانه این اتفاق می افتد. ما دیده ایم که افراد شکایت دارند که نمی توانند هنگام اتصال به VPN وارد حساب کاربری خود در سایت بانک خود شوند. چرا این اتفاق می افتد؟

 • احتمالاً به این دلیل که بانک ها ترافیک VPN یا آدرس های IP را مسدود می کنند. گفتن اینکه چرا آنها این کار را انجام می دهند دشوار است ، اما آنچه ما فکر می کنیم این است:
 • بانک ها آدرس های IP ناشناخته را نشانه گذاری و مسدود می کنند زیرا فکر می کنند از آنها برای ارتکاب کلاهبرداری استفاده می شود.
 • همچنین بانک ها ممکن است VPN ها را با رفتار مجرمانه مرتبط کنند. مطمئناً این یک تصور غلط رایج است.
 • احتمال کمی وجود دارد که IP سرور VPN مورد استفاده شما در لیست سیاه قرار بگیرد زیرا به دلیل سواستفاده نشانه گذاری شده است.

اگر نمی توانید از بانکداری آنلاین در حالی که به VPN متصل هستید استفاده کنید ، در اینجا مواردی است که می توانید برای حل این مشکل امتحان کنید:

 • از سروری در همان کشور بانک خود استفاده کنید.
 • برای دسترسی به حساب خود از سرورهای مختلف استفاده نکنید. چندین IP از کشورهای مختلف متصل به یک حساب به عنوان رفتار مشکوک توسط بانک شما تلقی می شود.
 • به بانک خود اطلاع دهید که از VPN استفاده می کنید. نگران نباشید که ذکر کنید هنگام مسافرت از آن استفاده می کنید یا هنگام استفاده از WiFi عمومی امنیت بهتری داشته باشید. در صورت لزوم ، آدرس IP سرور را به آنها اطلاع دهید تا بتوانند آن را در لیست سفید قرار دهند.

اگربانک شما نمی خواهد جلوی مسدود کردن VPN ها را بگیرد ، ممکن است مجبور شوید به بانک دیگری بروید. البته فقط در صورت اصرار به استفاده از VPN برای بانکداری آنلاین باید این کار را انجام دهید.

VPN ها در برابر چه چیزی نمی توانند از شما محافظت کنند؟

اگرچه VPN ها ابزار امنیتی عالی هستند ، اما نمی توانند از شما در برابر همه چیز محافظت کنند. در اینجا چند تهدید سایبری وجود دارد که حتی اگر از VPN استفاده می کنید همچنان می تواند داده های بانکی شما را در معرض خطر قرار دهد:

بد افزار

بدافزار کدی مخرب است که شبکه ها و رایانه ها را آلوده می کند. هکرها معمولاً هنگامی که بانک ها را هدف قرار می دهند از آن استفاده می کنند. Metamorfo trojan یک مثال خوب است – این بدافزاری است که عملکردهای تکمیل خودکار در برنامه های بانکی را غیرفعال می کند و کاربران را مجبور می کند اطلاعات ورود به سیستم خود را به صورت دستی تایپ کنند (تا بتواند آنها را بدزدد).

متاسفانه ، VPN ها برای جلوگیری از برنامه های مخرب برنامه ریزی نشده اند. بهترین کاری که برخی از آنها می توانند انجام دهند مسدود کردن اتصالات به دامنه های مخرب است. اما این هنوز کافی نیست که نرم افزار مخرب از دستگاه شما پاک شود.

برای محافظت در برابر بدافزار ، باید از برنامه های ضد نرم افزار مانند Malwarebytes یا ESET استفاده کنید.

فیشینگ

مطمئناً ، برخی از VPN ها می توانند ارتباط شما با سایت های فیشینگ را مسدود کنند ، اما در واقع کافی نیست. بیشتر حملات فیشینگ از طریق ایمیل یا تلفن صورت می گیرد و VPN نمی تواند کاری کند که کلاهبرداران شما را فریب دهند تا اطلاعات ورود به سیستم شما را فاش کنند.

متأسفانه ، هیچ ابزار خاصی وجود ندارد که شما را در برابر فیشینگ محافظت کند. بهترین دفاع این است که یاد بگیرید چگونه از آن دوری کنید. ما اطلاعات زیادی در این راهنما داریم که باید به شما کمک کنند. و حتما از محافظت از آنتی ویروس نیز استفاده کنید زیرا فیشینگ اغلب شامل بدافزار نیز می شود.

برنامه های جعلی

مجرمان اینترنتی ممکن است گاهی اوقات برنامه های جعلی خود را ایجاد کنند که از برنامه های بانکی قانونی تقلید می کنند.

اگر آنها را نصب و استفاده کنید ، VPN نمی تواند داده های شما را ایمن کند. بله ، همچنان ترافیک شما رمزگذاری می شود ، اما نمی تواند برنامه ها را از ثبت همه داده هایی که داوطلبانه ارسال می کنید، متوقف کند.

تنها راهی که می توانید از خود در برابر برنامه های جعلی محافظت کنید استفاده از محافظت از آنتی ویروس است (ممکن است نرم افزار آنها را شناسایی و حذف کند). در صورت لزوم ، لینک برنامه را با پشتیبانی بانک خود به اشتراک بگذارید تا آنها بتوانند لینک اصلی را تایید کنند.

آیا VPN برای بانکداری آنلاین بی خطر است؟ شما چی فکر میکنید؟

آیا هنگام مدیریت امور مالی آنلاین از VPN استفاده می کنید یا به روش های دیگری اعتماد می کنید؟ آیا برای خرید VPN پرسرعت هزینه می کنید؟ اگر چنین کردید ، لطفاً در مورد آنها در نظرات به ما بگویید.

منتشرشده به‌دست vpnbuzz

من المیرا احمدی هستم. دراین بلاگ آموزشهای جذاب از سراسر وب رو قرار میدیم. همچنین وی پی ان های مختلف رو بررسی و بهترین وی پی ان ها رو معرفی خواهم کرد تا دست شما برای انتخاب وی پی ان باز باشه.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

با WordPress.com یک وب‌گاه رایگان بسازید
شروع کنید
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: