باز کردن وب سایت های فیلتر شده توسط ISP

آیا احساسی می کنید که با یک ISP شما وب سایت ها را مسدود می کند؟

به غریزه روده خود شک نکنید. این اتفاق اغلب می افتد – چه در مکان هایی که حکومت های بسته دارند و چه در کشورهای دموکراتیک.

ما در این راهنما تمام مواردی را که باید در مورد فیلترینگ ISP بدانید به شما میگوییم – نحوه انجام این کار ، نحوه تشخیص اینکه آیا این کار را انجام می دهند و نحوه رفع فیلترینگ ISP.

آیا ISP ها می توانند وب سایت ها را مسدود کنند؟

بله می توانند. اگر کسی به شما بگوید که نمی توانند ،احتمالا نمی داند ارتباطات اینترنتی چگونه کار می کند.

این نکته مهم است که هنگام بازدید از یک وب سایت ، اتصال شما از طریق ISP انجام می شود.باید اینطور باشد ، در غیر این صورت دسترسی به وب ندارید.

به همین دلیل ، آنها به راحتی می توانند تصمیم بگیرند که از کدام وب سایت ها اجازه بازدید ندارید.

فیلترینگ ISP در برابر فیلترینگ مکانی

این دو را اشتباه نگیرید. اگر از وب سایتی بازدید می کنید ، و پیامی دریافت می کنید که به شما می گوید محتوا در منطقه شما موجود نیست ، این مسدود کردن جغرافیایی است ، نه اینکه وب سایت ها را از طریق ISP مسدود کنید.

در اینجا مثالی از شکل ظاهری چنین پیامی آورده شده است:

ز

چگونه ISP ها وب سایت ها را مسدود می کنند

ISP ها می توانند از سه روش استفاده کنند:

1. فایروال

فایروال ها به ISP ها (و سایر سرپرستان شبکه) این امکان را می دهند تا ترافیک شبکه آنها را کنترل کنند. اصولاً ISP شما قوانین ورودی و خروجی را وضع می کند و فایروال آنها را اجرا می کند.

اگر قانونی بگوید هیچ کس در شبکه آنها نمی تواند به فیس بوک متصل شود ، تمام اتصالات خروجی / ورودی به / از آن سایت به طور خودکار توسط فایروال مسدود می شود.

و همانطور که در ابتدا به شما نشان دادیم ، تمام اتصالات شما از طریق شبکه ISP شما انجام می شود. بنابراین شما باید طبق قوانین آنها عمل کنید.

به علاوه ، فایروال بر اساس IP نیز کار می کنند. و ISP شما کسی است که آدرس IP شما را به شما اختصاص می دهد. بنابراین وقتی از آن برای بازدید از وب استفاده می کنید ، قوانین ترافیک فایروال به طور خودکار برای شما اعمال می شود.

2. فیلتر DNS

وقتی نام یک وب سایت را در نوار URL مرورگر خود تایپ می کنید و enter را می زنید ، این اتفاقی است که در پس زمینه اتفاق می افتد:

 • مرورگر از ISP شما آدرس IP سایت را می خواهد.
 • ISP از سرور DNS خود (که مانند «دفترچه تلفن اینترنتی» عمل می کند) برای یافتن آدرس IP مربوط به نام وب سایت استفاده می کند.
 • ISP آدرس IP سایت را می دهد و مرورگر شما به آن متصل می شود.

اگر هیچ سرور ISP DNS وجود نداشت ، باید آدرس IP وب سایت را در نوار URL تایپ کنید. که بسیار ناخوشایند است.

اما متأسفانه ، این امر به ISP امکان کنترل درخواستهای DNS شما را می دهد. اگر آنها بخواهند سایتی را مسدود کنند ، فقط سرور DNS خود را پیکربندی می کنند تا یک آدرس IP نامعتبر بازگرداند.

مثلا ،آنها می خواهند فیس بوک را مسدود کنند. به جای بازگرداندن آدرس IP Facebook (185.60.218.35) ، سرور DNS ISP شما یک آدرس IP را باز می گرداند که کار نمی کند یا منجر به یک صفحه خالی یا سایت دیگر می شود که به شما می گوید چرا نمی توانید به سایت دسترسی پیدا کنید

متناوباً ، آنها فقط می توانند به سرور DNS بگویند که از همه درخواست هایی که آدرس IP فیس بوک را درخواست می کنند ، چشم پوشی کند.

3. DPI

DPI یک روش تجزیه و تحلیل شبکه است که به ISP ها اجازه می دهد بسته های داده شما را تجزیه و تحلیل کنند. آنها می توانند از نرم افزاری مانند Wireshark استفاده کنند که به این معنی است که هنگام مشاهده ترافیک شما چیزی شبیه به این را می بینند:

https://vpnbuzz.wordpress.com/2020/11/03/unblock-filtered-websites-by-isp/

آنها 100٪ از Wireshark استفاده نمی کنند. ما فقط از آن به عنوان نمونه یاد می کنیم تا به شما نشان دهیم چگونه DPI ممکن است کار کند و ترافیک شبکه شما در ISP چگونه به نظر برسد.

با DPI ، ISP شما می تواند موارد زیر را مشاهده کند:

 • نمایش داده های رمزگذاری نشده DNS شما (به چه وب سایت هایی می خواهید متصل شوید).
 • HTTPS SNI (نشانگر نام سرور) ، که نام سایتی را که می خواهید به آن دسترسی پیدا کنید به آنها نشان می دهد. بنابراین حتی اگر از سایت های HTTPS استفاده می کنید که ترافیک شما را رمزگذاری می کنند ، ISP شما همچنان می تواند سایت ها و صفحات وب بازدید شده را مشاهده کند.

با استفاده از این اطلاعات ، آنها می توانند از فیلتر DNS و فایروال ها برای مسدود کردن سایت هایی که می خواهید به آنها دسترسی داشته باشید استفاده کنند.

چگونه بفهمیم که ISP وب سایت ها را فیلتر می کند

این احتمال وجود دارد که با سانسور ISP سروکار دارید. اگرچه تضمینی ، بنابراین در اینجا کار دیگری است که می توانید انجام دهید تا بررسی کنید آیا ISP شما سایت ها را مسدود می کند یا نه:

 • به جای شبکه از داده های تلفن همراه استفاده کنید. اگر برنامه تلفن همراه شما از ارائه دهنده دیگری است و شما قادر به دسترسی به سایت های مورد نظر خود هستید ، ISP شما سایت ها را فیلتر می کند.
 • اگر دوست یا خانواده ای در خارج از کشور دارید یا از ISP دیگری استفاده می کنید ، از آنها بخواهید بررسی کنند آیا سایتی که می خواهید به آن متصل شوید کار می کند یا خیر.
 • اگر هیچ یک از این گزینه ها برای شما مقدور نیست ، باید خانه خود را ترک کنید ، به نزدیکترین مکانی که WiFi عمومی ارائه می دهد (که متعلق به ISP شما نیست) بروید ، به شبکه آنها متصل شوید و ببینید آیا سایت کار می کند یا نه اگر چنین شود ، ISP شما قطعاً وب سایت ها را فیلتر می کند.

چرا ISP من وب سایت را فیلتر می کند؟

دلایل زیادی وجود دارد. به همین این دلایل ISP ها ممکن است وب سایت ها را فیلتر کنند:

آنها از سیستم های امنیتی استفاده می کنند که وب سایت ها را مخرب می دانند. یا خودشان فکر می کنند دامنه های خاصی مخرب هستند.

دولت آنها را مجبور به این کار می کند. این معمولاً در کشورهایی بسته تر مانند چین و ترکمنستان وجود دارد.

قوانین کشور به مسدود کردن سایت های ISP کمک می کند. به عنوان مثال ، سایت های پورنوگرافی ، قمار یا تورنت ممکن است غیرقانونی باشد.

آنها با سایتی که شما و سایر کاربران در حال مرور آن هستید مشکلی دارند.

اگر هیچ یک از این موارد برای شما صدق نمی کند ، همیشه می توانید تماس بگیرید و از آنها سوال کنید.

رفع فیلترینگ ISP ها

برای دور زدن روش های فیلترینگ ISP چه کاری می توانید انجام دهید؟

روش های ابتدایی

ما با این نکات شروع خواهیم کرد زیرا بسیار ساده هستند و برای استفاده از آنها نیازی به کار زیاد نیست. و برخلاف موارد دیگری که در مورد آنها بحث خواهیم کرد ، این نکات شامل خدمات شخص ثالثی که برای خرید یا نصب نیاز دارید نیست.

 • ابتدا سعی کنید به جای آدرس اینترنتی با آدرس IP به سایت دسترسی پیدا کنید. اگر ISP شما از فیلتر کردن DNS استفاده می کند یا فقط URL را مسدود کرده است ، باید بتوانید سایت را باز کنید. برای یافتن آدرس IP سایت ، فقط از دستور ping («ping [نام سایت]») در Command Prompt (Windows) یا Terminal (macOS) استفاده کنید.
 • اگر داده تلفن همراه نامحدود دارید و مشکلی با مرور سایت های مسدود شده در تلفن ندارید ، از آن استفاده کنید. حتی می توانید یک نقطه اتصال ایجاد کنید و دستگاه های خود را به آن متصل کنید. هر چند انتظار سرعت خیلی سریع را نداشته باشید.
 • آدرس DNS خود را تغییر دهید تا از فیلتر کردن DNS جلوگیری شود. اینها را امتحان کنید:

از VPN استفاده کنید

VPN ابزاری آنلاین هستند که آدرس IP شما را پنهان کرده و اطلاعات شما را رمزگذاری می کنند. «پنهان کردن آدرس IP خود» در این مورد مورد توجه شما قرار خواهد گرفت. این ویژگی است که به شما امکان می دهد ISP های مسدود کننده وب سایت را دور بزنید.

نحوه کار:

 1. ابتدا برای خرید VPN اقدام کنید ، سپس برنامه آن را نصب می کنید.
 2. سپس ، به یک سرور VPN متصل می شوید.
 3. در مرحله بعدی ، سرور و برنامه به یکدیگر وصل شده و یک اتصال رمزگذاری شده بین آنها برقرار می شود.
 4. از آن به بعد ، وقتی از سایتی بازدید می کنید ، تمام درخواست های شما از طریق سرور VPN به آن ارسال می شود. به همین ترتیب ، تمام محتوای سایت از طریق سرور به دستگاه شما می آید. در اصل یک واسطه بین شما و وب است.
 5. به همین دلیل ، فایروال ISP شما دیگر نمی تواند دسترسی وب شما را مسدود کند. تمام وبگردی شما از طریق آدرس IP سرور انجام می شود. و این آدرس هیچ گونه محدودیت روی فایروال ندارد.

علاوه بر این ، VPN ها معمولاً سرورهای DNS خود را نیز دارند. بنابراین علاوه بر دور زدن فایروال ها ، می توانید از فیلتر DNS نیز استفاده کنید.

از آنجا که VPN ها ترافیک شما را در هر دو طرف رمزگذاری می کنند ، DPI و کاهش پهنای باند دیگر مشکلی نخواهد بود. بنابراین ISP شما نمی تواند سایت ها و صفحات بازدید شده را ببیند.

از Tor استفاده کنید

Tor (The Onion Router) ابزاری آنلاین است که آدرس IP شما را مخفی می کند و hxghuhj را رمزگذاری می کند. اما این کار کمی متفاوت از VPN یا پروکسی است.

اساساً ، با Tor ، ترافیک شما قبل از رسیدن به سایتی که میخواهید بازدید کنید ، در سرورهای مختلف (معمولاً سه)جابجا می شود. Tor آدرس IP شما را از این طریق پنهان می کند و به شما کمک می کند وب سایت های فیلتر شده را باز کنید.

علاوه بر این ، Tor همچنین چندین بار ترافیک شما را رمزگذاری می کند. بنابراین شما با لایه های امنیتی بیشتری روبرو می شوید.

با این حال ، Tor دارای اشکالاتی است که دقیقاً آن را به ایمن ترین ابزار حفظ حریم خصوصی موجود تبدیل نمی کند.

علاوه بر سابقه بد و برخی نشت های IP ، مسئله سرعت نیز وجود دارد: تور بسیار کند هستند. فقط حدود 6000 سرور به ازای کمی بیشتر از دو میلیون کاربر وجود دارد.

آیا ISP می تواند ابزارهای دور زدن فیلترینگ را مسدود کند؟

شما ممکن است مقالاتی خوانده باشید و ا افرادی بگویند که نمی توانند.

اما آنها قطعاً می توانند این کار را انجام دهند. به طور معمول ، آنها از DPI برای تشخیص ترافیک VPN (به ویژه OpenVPN) استفاده می کنند و فقط آدرس IP را که به آن متصل می شوید مسدود می کنند. ما مطمئن نیستیم که DPI برای ترافیک Tor 100٪ است یا خیر.

آنها همچنین می توانند از DPI استفاده کنند تا ببینند آیا از سرورهای DNS دیگر استفاده میکنید یا خیر و سپس ارتباطات شما را با آنها قطع کنند.

در مورد پروکسی ها ، اکثر آنها رمزگذاری ضعیف یا بدون رمزگذاری دارند. بنابراین ISP شما می تواند بسته های داده شما را به راحتی مشاهده کند تا ببینید چه سایت هایی را بازدید می کنید.

و علاوه بر همه اینها ، ISP ها فقط می توانند با شرکت هایی کار کنند که اطلاعاتی در مورد آدرس IP (مانند MaxMind و IP2Location) ارائه می دهند. آنها پایگاه داده هایی پر از آدرس VPN و IP پروکسی دارند و همچنین می توانند دسترسی به اسکریپت هایی را که به طور خودکار آنها را مسدود میکند ، ارائه دهند.

شما چه کاری میتوانید انجام دهید؟

اگر ISP آدرس پروکسی ، VPN و Tor IP را مسدود می کند ، ساده ترین راه اتصال به سرور دیگری است. از این طریق آدرس IP جدیدی دریافت خواهید کرد.

آنها می توانند تمام IP های متصل به شما را مسدود کنند تا زمانی که هیچ سرور دیگری باقی نماند.

سعی کنید به ارائه دهنده DNS دیگری بروید. اگرچه ، آنها را نیز به راحتی  میتوانند مسدود کنند. بهترین کاری که می توانید انجام دهید فعال کردن DoH برای رمزگذاری نمایش داده های DNS شما است. در اینجا نحوه انجام این کار در اکثر مرورگرها آمده است. و اگر کاربر Bunjeevpn هستید ، آموزش گام به گام DoH ما را بررسی کنید.

همچنین ، فقط از VPN هایی استفاده کنید که obfuscation ارائه می دهند. به این ترتیب می توانید ترافیک OpenVPN خود را از شناسایی DPI مخفی کنید. با استفاده از Bunjeevpn می توانید از obfsproxy در چندین سیستم عامل برای انجام این کار استفاده کنید. شما همچنین می توانید از پروتکل های دیگری استفاده کنید ، اما آنها از پورت های اختصاصی استفاده می کنند. بنابراین ISP شما می فهمد که از VPN استفاده می کنید.

آیا تا به حال مجبور شده اید با فیلترینگ وب سایت ها سروکار داشته باشید؟

اگر بله ، برای دور زدن فیلترینگ چه کاری انجام دادید؟ آیا متوجه شدید چرا آنها آن سایتها را مسدود می کنند؟

تجربیات خود را در نظرات برای ما بگویید. و اگر این مقاله را خیلی دوست داشتید ، فراموش نکنید که آن را با دوستان خود یا در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

منتشرشده به‌دست vpnbuzz

من المیرا احمدی هستم. دراین بلاگ آموزشهای جذاب از سراسر وب رو قرار میدیم. همچنین وی پی ان های مختلف رو بررسی و بهترین وی پی ان ها رو معرفی خواهم کرد تا دست شما برای انتخاب وی پی ان باز باشه.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

با WordPress.com یک وب‌گاه رایگان بسازید
شروع کنید
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: